Interaktywny przystanek

Interaktywny przystanek we Florencji

Typowe blaszane przystanki już od jakiegoś czasu znikają z naszych miast.  Zastępowane są nowoczesnymi i designerskimi wiatami, które coraz bardziej wkomponowują się w architekturę miast rodem z XX! wieku.

Jednak na zachodzie niektóre miasta wychodzą poza barierę nowoczesności. Przykładem jest na pewno Florencja, gdzie jakiś czas temu powstał w mieście pierwszy interaktywny przystanek autobusowy. Nowy i bardzo funkcjonalny bus stop nie tylko wygląda imponująco ale również informuje o położeniu autobusów, radzi jaką wybrać trasę docelową a nawet rozświetla gdy autobus dojeżdża. Przystanek powstał przy współpracy władz miast oraz naukowcom z Massachusetts Institute of Technology. Eyestop, bo tak się nazywa ten inteligentny przystanek  posiada szklane ściany z zatopionymi monitorami, na których są wyświetlane informacje o położeniu autobusów, trasach, godzinach przyjazdu. Nie zabrakło oczywiście punktu z dostępem do internetu. Kierowcy autobusów mają stałe połączenie z systemem, ich pojazdy  wysyłają informacje o położeniu, czasie przyjazdu na dany przystanek, a nawet o nadmiernym zatłoczeniu autobusu.

Prototypy, które został wypuszczony we Florencji, są zbudowane z prostych materiałów, takich jak stal, szkło oraz szary kamień . Minimalistyczny design dobrze wpisał  się w pełne zabytków, historyczne miasto.